10 tipů jak zařídit malou ložnici?

V našich ložnicích se nejvíce odráží nás soukromý život, vkus i styl. Na toto klidné a bezpečné útočiště se uchylujeme před okolním světem. Zařízení a vybavení ložnice má působit harmonickým a uklidňujícím dojmem. Majitelé ložnic malých rozměrů v nich musí maximálně zužitkovat omezený prostor.

ložnice

1. Úklid a střídmost

Pořádek, praktičnost a dobrá organizace jsou podmínkou k tomu, abyste se i v malém prostoru cítili uvolněně a příjemně. Zbavte se proto všeho, co nepotřebujete a co by vám v ložnici zbytečně zabíralo místo. Šetřete nábytkem i dekoracemi. Záležet si dejte na bytových textiliích, jako jsou záclony, závěsy, přehozy na postel, kvalitní ložní povlečení, prostěradla a příjemné polštářky.

2. Využijte místo

Využijte úložný prostor kolem zdí. Místo samostatných kusů nábytku volte vestavěné skříně od podlahy ke stropu tak, aby místnost působila vzdušným dojmem. Zvolte nábytek světlejších barev, kombinuje zajímavé materiály, jako je sklo a zrcadlové plochy. Do hůře přístupných míst uskladněte sezónní oblečení a věci, které nepoužíváte tak často.

3. Kreativní boxy

Spousta moderního nábytku nabízí i kreativní a důmyslně řešené úložné prostory, jako jsou dekorativní úložné krabice, boxy nebo koše. Tyto zajímavé a praktické interiérové doplňky můžete zakoupit i samostatně a vložit do skříní.

4. Kouzelné komody

Komody jsou výborné i do ložnice. Pokud sem chcete dát kromě vestavěných skříní i praktický a elegantní kus nábytku, jde o ideální volbu. Nabízí dostatek úložného prostoru i praktickou odkládací plochu. Ani malé ložnici neuberou na vzdušnosti.

5. Výběr postele

Postel je základem každé ložnice. Pokud ji využíváte jen na spaní, zvolte si větší postel, i když zabere většinu prostoru v místnosti. Můžete oželet čela i bočnice a zvolit postele s jednoduchou konstrukcí. Dejte si záležet i na výběru kvalitního roštu a matrací. Doporučujeme je také vybavit chrániči matrací.

6. Zvolte světlé barvy

Bílá barva je jasnou volbou, pokud chceme místnost zvětšit a prosvětlit. Můžete také ložnici ladit do jemných pastelových barev. Výraznější prvky mohou tvořit povlaky na polštářky, přehozy na postel, koberečky, lampy a závěsy. Postarejte se také o dostatek přirozeného nebo umělého světla.

7. Vsaďte na vzory, lesk i pruhy

Využijte optické klamy, kterých dosáhnete pomocí barev, vzorů a povrchových úprav. Malé místnosti oživí světlé, jasné a svěží odstíny, lesklé povrchy a čisté linie. Krásná je kombinace světlé dřevěné podlahy, bílého stropu a světle zelených či žlutých stěn, která dodá ložnici svěží a uklidňující atmosféru. Pruhy opticky zvýší i rozšíří prostor. Stejně tak pomohou velká zrcadla.

8. Relaxace na prvním místě

I do malé ložnice můžete umístit menší křeslo se stolkem a lampou. Relaxační koutek vám umožní strávit zde chvilku o samotě. V ložnici si můžete číst, povídat po telefonu, nebo jen odpočívat u šálku čaje. Vaše oáza klidu bude dokonalá.

9. Elektronika nepatří do ložnice

Snažte se všechny elektrická zařízení držet dál od ložnice. Omezte je na nezbytné minimum. Televize, notebooky, rádia a mobilní telefony v ložnici podle odborníků způsobují stres, úzkost, depresi, nespavost a nesoustředěnost. Pokud se jich nechcete vzdát, zavřete je do skříně.

10. Zvolte si dominantní prvek

Postel je dominantním prvkem ložnice, který na sebe strhává pozornost. K ojedinělé atmosféře přispěje i pěkný obraz, lampa, závěsy a ložní prádlo, které mohou tvořit v místnosti nepřehlédnutelné akcenty a dodat jí osobitý ráz. Při zařizování ložnice dejte hlavně na svůj osobní vkus, své potřeby a preference. Vytvořte si z ní místo pro sebe a podle svých přání. Vytvořte si oázu klidu, která je určena jen pro vás.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
1350 odběrných míst po celé ČR a SR