Co patří do kontejnerů na textil?

Třídění odpadu do kontejnerů se stalo běžnou součástí našich životů. Velmi efektivně třídíme plasty, papír, kovy i bioodpad. Kontejnery na oděvy ale zůstávají pro mnohé z nás stále trochu záhadou. Na rozdíl od ostatních kontejnerů neslouží pro sběr textilního odpadu, tedy již nepoužitelného oblečení na vyhození, ale je tomu právě naopak. Do kontejnerů na textil patří jen věci, které mají další využití.

Základním kritériem pro rozhodování, jestli oděvy vyhodit do popelnice nebo je zanést do kontejneru, je jejich stav a čistota. Pokud jde o zachovalé a vyprané oblečení, patří do kontejneru na textil. Pokud jsou to roztrhané, znečištěné nebo znehodnocené kusy, patří do směsného komunálního odpadu.

Do kontejnerů na oděvy můžete vkládat:
  • Čisté oděvy a svrchní oblečení (kabáty, bundy)
  • Čistou a zachovalou obuv
  • Čisté ložní prádlo a prostěradla

Možná to bude znít neekologicky, ale všechny oděvy, ložní prádlo i obuv byste měli do kontejnerů na oděvy vkládat zabalené v igelitové tašce nebo sáčku. Zabráníte tak jejich znečištění v kontejneru, kde často končí všechno na jedné hromadě.

Podle Českého statistického úřadu skončilo v roce 2019 v komunálním odpadu, tedy v popelnicích, celkem 23 498 tun oděvů. Protože textil lze recyklovat jen ve velmi omezeném množství, většina je uložena na skládce, kde se bude rozkládat další desítky let. Přitom část vyhozených oděvů, bot i ložního prádla by mohla pomoci potřebným. Stačilo je místo do popelnice vložit do kontejnerů na textil.

Pomůžete tak nejen charitativním organizacím a jejich prostřednictvím lidem v nouzi, ale ochráníte i naši přírodu. Vzhledem k nadprodukci textilu také dobře zvažte každý další nákup nového oblečení. Vždy volte kvalitu, podporujte lokální výrobce a když už musíte vyhazovat, dejte nepotřebnému textilu šanci na další život u někoho jiného.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
9349 výdejních míst po celém Česku