Jak prát ložní povlečení a prostěradla? Konec nečistot a bakterií

Na začátek je dobré připomenout, že ložní povlečení by se mělo před prvním použitím vyprat. Zbavíte se tak nečistot z výroby a drobných nitek. Nejde jen o záležitost pocitu čistoty, ale předejdete tak možným vyrážkám a problémům s dýcháním během spánku.

Jak často měnit povlečení?

Za obvyklých okolností se doporučuje měnit povlečení i prostěradlo alespoň jednou za měsíc, není na škodu provést výjimečnou výměnu po nemoci nebo během návštěvy, která u vás přespává. Většinu materiálů je možné prát na vyšší teploty (více na rozpisu podle materiálů). Vyšší teploty (od 60°C) si poradí s roztoči, bakteriemi a viry, což je vhodné zejména tehdy, pokud proděláte nějakou nemoc a zejména pokud jste alergičtí na prach a roztoče. V létě, kdy se člověk potí, se taky v lůžkovinách množí spousta nežádoucích mikroorganismů.

Exkluzivní lněné povlečení - přírodní režné

Jak zacházet s bavlnou?

Nejjednodušší na údržbu je bavlna. Bavlněných prostěradel a povlečení je na trhu celá řada. Kromě základního bavlněného prádla narazíte často na damaškové povlečení, což je jeden z nejpříjemnějších a nejlepších materiálů, který si můžete dopřát. Bavlna je přírodní materiál, který je možné prát, žehlit a sušit na velmi vysoké teploty. Ne nadarmo se z bavlny šijí roušky. Většina bavlněných prostěradel a povlečení zvládá praní nad 60°C, na některých štítcích najdete jako povolené maximum teplotu 95°C.

Podobně lze zacházet s bavlněným saténem. Pozor! Většina saténů na trhu je s příměsí umělých vláken, avšak naše saténové povlečení je ze stoprocentního bavlněného saténu, který je možné prát nad 60°C a žehlit na druhý stupeň. Oproti umělému saténu tento bavlněný satén neklouže a nechladí, takže je vhodný pro použití i v zimě.

 
Novinka
2 rozměry
Bavlněné ložní povlečení - vzor 943 žluté a šedé cik-cak proužky Bavlněné ložní povlečení - vzor 943 žluté a šedé cik-cak proužky
 
Novinka
2 rozměry
Bavlněné ložní povlečení - vzor 959 hedvábná peříčka na bílém Bavlněné ložní povlečení - vzor 959 hedvábná peříčka na bílém
 
 
Exkluzivní lněné povlečení - šedé Exkluzivní lněné povlečení - šedé
Exkluzivní lněné povlečení - šedé
Ušijeme pro vás
2 999 Kč 2 698 Kč (-10%)

Alternativní přírodní materiály

Ti z vás, kteří neradi žehlí, mají doma určitě povlečení krepové; prádlo ze speciální měkčené bavlny. Stále se bavíme o bavlně, což znamená, že i krep můžete prát na 60°C. Krep vysoké kvality zvládá i žehlení a sušení na nejvyšší teplotu. Tytéž vlastnosti má i flanel, taktéž stoprocentně bavlněný materiál.

Zajímavým materiálem je len. Jedná se o přírodní, mírně chladivý materiál, ideální na léto. Protože se rád sráží, je dobré prát jej okolo 40°C, ale některé druhy snesou i hygienickou hranici 60°C. Len však během praní lapá vlákénka jiných látek, je proto vhodné prát jej odděleně nebo v povlaku.

S umělými vlákny opatrně

Do této kategorie můžeme řadit polyesterová vlákna: mikrovlákno a mikroplyš. Mikrovlákno a mikroplyš jsou výborné materiály pro prostěradla a povlečení v zimním období. Hřejí, nedělají žmolky a nekrčí se. Tyto materiály jsou vyrobeny ze stoprocentního polyesteru, jehož nevýhodou je, že ho musíte prát pouze na nízké teploty (do 40°C).

Extra hebké povlečení MIKROPLYŠ - šedé

Univerzální tipy na závěr

Povlečení perte naruby a se zapnutými zipy. Na knoflíky a zipy si dejte pozor, pokud plánujete prádlo mandlovat; to je možné udělat jen s našitím speciálních plastových knoflíčků. Třiďte prádlo podle barev a ideálně i podle materiálů, aby bylo možné prát prádlo na jednu teplotu a za použití jednotného pracího prostředku.

Ačkoli většina zmíněných materiálů zvládá praní na vyšší teploty, pravidelné praní za extrémních podmínek snižuje životnost prádla a znehodnocuje barvy. Co se týče přípravku, doporučuje se použití pracího gelu, který se lépe rozpouští ve vodě, a také použití aviváže, která ložní prádlo změkčí tak, že je příjemně měkké. Vedle praní povlečení a prostěradel nezapomínejte také na praní lůžkovin samotných, a to jak polštářů, tak dek.

Komfortní lůžko


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
1350 odběrných míst po celé ČR a SR