Publikováno dne 6.2.2020

Jak prát polštáře a přikrývky?

Každý z nás určitě ví, jak je příjemné ulehnout do postele s čistým a voňavým povlečením a na nadýchaných polštářích. K tomu ale nestačí jen pravidelně měnit povlečení, ale občas je třeba vyprat i lůžkoviny, tedy polštář s přikrývkou. Při praní polštářů a přikrývek je důležité myslet na to, abychom lůžkoviny nepoškodili a současně prodloužili jejich životnost. Z hygienického hlediska je občas vyprat musíte. Přečtěte si proto, jak své lůžkoviny udržovat hygienicky čisté.

prikrivky_ctyrlistek_set

Nejprve si zjistěte druh výplně

Polštáře a přikrývky mohou obsahovat různé druhy výplně a každý z nich může vyžadovat jinou péči. Jiným způsobem se udržuje přikrývka či polštář s péřovou výplní a jinak zase výplň z dutého vlákna. Proto si nejprve zjistěte druh výplně ve vašich lůžkovinách. Anatomické polštáře z paměťové pěny vyžadují speciální údržbu.

Výplň z dutého vlákna - praní a údržba

Polštáře a přikrývky naplněné syntetickými vlákny se dají vyprat v pračce. Můžete použít běžný prací prášek v menším množství, než používáte při běžném praní, ať vám nevypění a nepřeteče pračka. Přikrývky a polštáře z dutého vlákna perte na 60 °C. Pak budete mít jistotu, že se zbavíte roztočů. Proces ždímání by neměl trvat déle než 1 minutu. Syntetické lůžkoviny se dají sušit volně, ale i v sušičce při nižší teplotě.

Péřové polštáře a přikrývky - praní a údržba

Péřové polštáře a přikrývky perte samostatně na co nejnižší teplotu. V tomto případě 30 °C postačí. Moderní pračky disponují i speciálním programem pro praní lůžkovin, lze použít i program na jemné prádlo, nebo na vlnu v kombinaci s nízkými otáčkami 400 až 600 za minutu. Nepoužívejte běžné prací přípravky, ať peří neodmastíte. Využijte speciální prostředky na peří. Pokud je nenajdete v běžné drogerii, zajděte do prodejny se sportovními potřebami, kde zakoupíte prostředek na péřové spacáky a péřové bundy.

Nesušte je na slunci, na kterém by mohl tuk obsažený peřím žluknout a byl by nepříjemně cítit. Peří by se během vysoušení poškodilo. Lůžkoviny s peřím sušte volně na vzduchu nebo je dejte do sušičky a přidejte k nim 2 čisté, tenisové míčky, které peří ve vašich lůžkovinách rovnoměrně načechrají.

Anatomické polštáře - praní a údržba

Anatomický polštář z paměťové pěnyAnatomické polštáře bývají vyrobeny z paměťové pěny, která nepatří do pračky ani do sušičky. Musíte je tedy vyprat v ruce. Anatomický polštář dejte do vany s teplou vodou a přidejte jednu lžíci tekutého pracího prostředku. Po vyprání polštář několikrát důkladně propláchněte čistou vodou, ať odstraníte zbytky pracího přípravku. Anatomické polštáře následně sušte rozložené volně na zemi a položte je na čistý, nejlépe bílý nebo světlý ručník, osušku či prostěradlo.

 

Jak často prát polštáře a přikrývky

Lůžkoviny doporučujeme prát 2x do roka. Pokud nestíháte, vyperte je alespoň jednou v roce, ať odstraníte propocení a roztoče. Neperte je ale více než 4x, aby se nepoškodila jejich výplň. Ve stejném intervalu byste měli vyčistit i matraci. Polštáře z kašmíru, hedvábí nebo s výplní z velbloudí srsti nebo ovčí vlny se smějí prát jen na 30 °C. Vždy je třeba se řídit doporučením pro údržbu na štítku.

 

Po praní je nechejte důkladně proschnout

Pokud doma nemáte sušičku, sušte polštáře a přikrývky na sušáku, nejlépe na vzduchu. Zajistěte k nim dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Zamezte ale přímému slunečnímu záření. Během sušení polštáře a přikrývky několikrát otočte, ať dokonale proschnou. Nakonec je důkladně protřepejte.

Pokud sušíte lůžkoviny v sušičce, k sušení je důležité mít velkou sušičku, aby se do ní vešla přikrývka nebo polštář. Sušení lůžkovin je navíc poměrně zdlouhavý proces. Tenisové míčky vložené do sušičky podporují pohyb prádla v sušičce a dají se použít na polštáře, přikrývky i deky.

Abyste odstranili zbytkovou vlhkost, vždy ještě pověste lůžkoviny na vzduch, ať důkladně proschnou. Ve vlhkém prostředí se daří roztočům, ale mohou vzniknout i plísně. Navíc by se vám ve vlhkých přikrývkách špatně spalo.

 

Další praktické doporučení a rady

O lůžkoviny je třeba se starat průběžně. Alespoň jednou týdně je pověste na vzduch a nechte je pořádně vyvětrat. Můžete to však praktikovat každý den, například ráno a polštář i přikrývku při tom důkladně protřepat. Pravidelné vyvětrání lůžkovin předchází množení roztočů a prodlužuje jejich životnost.

 

Na co si při praní peřin dávat pozor?

Důležité je lůžkoviny dobře vymáchat a odstranit zbytky pracího prášku. Pokud nemáte sušičku, můžete přidat ještě jedno ždímání navíc s nižšími otáčkami (u výplně z dutého vlákna je maximální doba ždímání 1 minuta). Před praním myslete na velikost svojí pračky. Je důležité, kolik kg prádla se do ní vejde. Pro důkladné praní lůžkovin je vhodná pračka, která zvládne vyprat hmotnost přes 7 kg prádla. Pokud máte menší pračku, zaneste lůžkoviny raději do čistírny nebo prádelny a nechte speciální praní na profesionálech. Přikrývky a polštáře perte vždy samostatně, nepřidávejte k nim jiný textil. Raději zapněte pračku víckrát a vyperte vždy polštář a přikrývku zvlášť.

 

Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu povlečení a prostěradla

Čistota lůžka nezávisí pouze na pravidelné péči o polštář a přikrývku, ale i na pravidelném čištění matrace a výměně povlečení i prostěradel v doporučeném intervalu. Optimální výměna a praní ložního prádla je 1x za 14 dní. Při nemoci, v letních vedrech, kdy se hodně potíme, nebo u alergiků a astmatiků je měňte častěji. Při praní na 60 °C spolehlivě dojde k odstranění roztočů a dalších mikroorganismů. Vybírejte proto ložní povlečení, které se dá na tuto teplotu vyprat. Vždy si ověřte doporučenou teplotu praní uvedenou na štítku.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč