Jak prát povlečení: zásady správného praní a odstranění nečistot

Správným praním, sušením a žehlením prodloužíte vašemu ložnímu prádlu životnost, odstraníte bakterie a zlepší se vám kvalita pokožky. Stačí dodržovat pár jednoduchých kroků.

8 zásad pro správnou údržbu povlečení a jeho dlouhou životnost

V tomto uceleném přehledu zjistíte, jak prát ložní povlečení, aby bylo vždy perfektně čisté a vydrželo vám dlouhá léta. Při chybném praní totiž dochází ke zbytečnému opotřebení látky a ztrátě barev.

1. Ložní prádlo perte naruby se zapnutými zipy

Před prvním použitím povlečení vždy vyperte. Zbavíte ho tím zbytkových barev z výroby. Povlečení otočte naruby a perte ho zapnuté. Díky tomu barvy zůstanou stále zářivé a povlečení bude dlouho vypadat jako nové.

 

2. Perte stejné barvy najednou

Jednotlivé barvy perte vždy odděleně. Stejně, jako když perete jakékoliv jiné látky a oblečení. Barvy se díky tomu neseperou a jednotlivé kousky se od sebe navzájem neobarví. Povlečení ale netřiďte jen na bílé a tmavé. Oddělte od sebe výrazné barvy, vzory, šedou a černou. Jinak se barvy seperou a vyblednou.

 

3. Nepřeplňujte pračku a vyprané prádlo ihned vyndejte

Při praní do pračky nepřidávejte žádný jiný druh prádla. Jinak bude pračka příliš přeplněná. Povlečení do pračky vkládejte volně, rozhodně ho neskládejte. Látka potřebuje prostor, aby se dobře vyprala a prací prášek se dostal do všech záhybů.

Po vyprání prádlo co nejdříve vyndejte z pračky a pověste ho na věšák. Sušte ho nejlépe naruby. Přesně tak, jak jste ho vložili do pračky. Ostré sluneční paprsky by mohly barvy na povlečení vybělit.

 

4. Nepoužívejte úsporné prací režimy

Ložní prádlo doporučujeme prát na delší program. Při krátkém programu se látky nestihnou dostatečně vyprat a vymáchat. Prací prostředek se dostatečně nerozpustí a jeho zbytky zůstanou v látce.

Povlečení doporučujeme prát na běžný bavlněný program. Některé pračky případně nabízí speciální program na povlečení či ložní prádlo.

 

5. Nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku

Kombinace krátkého pracího programu a velkého množství pracího prostředku není pro ložní prádlo vhodné. Hrozí, že se prací prostředek dostatečně nerozpustí a zůstane usazený v látce. Raději volte delší prací programy a nepoužívejte příliš pracích prostředků. V tomto případě méně znamená více.

 

6. Perte na předepsanou teplotu

Ložní povlečení doporučujeme prát při teplotě 40 až 60°C. Nebojte se ložní prádlo prát při nižších teplotách. Již při teplotě 40°C dochází k odstranění nečistot a bakterií. Díky praní na nižší stupeň se látka neopotřebuje a vy ji tím zajistíte dlouhou životnost a stálé barvy. Prádlo následně vyžehlete, zbavíte ho tím případných bakterií a roztočů. Ale pozor, některé materiály se nežehlí. Patří mezi ně například krep nebo satén.

Na 95°C vyvařte bílé bavlněné povlečení a damaškové povlečení. Tyto druhy povlečení odolají vysokým teplotám a nepoškodí se. U jiných povlečení při této teplotě dochází ke ztrátě barevnosti a ke sražení látky.

 

7. Prádlo sušte na čerstvém vzduchu nebo na nízkou teplotu v sušičce

Ložní prádlo doporučujeme sušit volně na čerstvém vzduchu. Pokud už sušičku máte a využíváte ji, povlečení sušte na delší program a nízkou teplotou. Špatně zvolený program by prádlo mohl srazit.

 

8. Při žehlení dbejte na teplotu

Povlečení žehlete na teplotu dle symbolu na štítku. Bavlněné povlečení můžete žehlit do 200°C, ale například krepové nebo saténové povlečení se nežehlí. Povlečení doporučujeme žehlit naruby. Tak, jak jste ho vložili do pračky a následně usušili. Prodloužíte mu tím životnost a zachováte zářivé barvy.

 

Na jakou teplotu prát a žehlit jednotlivé druhy povlečení

V této sekci si rozebereme na kolik stupňů prát jednotlivé druhy povlečení, jaký program a jak vysoké otáčky ždímání zvolit nebo na jakou teplotu povlečení žehlit.

Správná volba programu a nastavení otáček

Nastavení konkrétního pracího programu záleží na typu vaší pračky. Mnoho praček nabízí program určený na praní povlečení, ložního prádla nebo lůžkoviny. Pokud vaše pračka takový program nemá, zvolte klasický program určený pro bavlnu. Nastavte potřebnou teplotu v rozmezí 40 až 60°C a rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu. Rychlost otáček nenastavujte nejvyšší, aby nedošlo k poškození vláken a tvaru povlečení. Jeden prací cyklus trvá přibližně dvě až tři hodiny. O jednotlivých pracích symbolech se nejvíce dozvíte v manuálu vaší pračky. Jak už jsme si řekli výše, na praní povlečení nepoužívejte krátké úsporné programy. Prádlo by se dostatečně nevypralo nebo by se dokonce zničilo.

Praní a žehlení jednotlivých typů povlečení

Každý materiál povlečení je specifický a vyžaduje jiný přístup. V následující tabulce najdete nejčastější materiály povlečení a doporučení k jejich údržbě.

Tabulka: Praní a žehlení

Prací symboly, se kterými se můžete u povlečení setkat

U ložního prádla se můžete setkat s různými pracími symboly. Napoví vám, jak povlečení nejlépe vyprat, aby mělo stále zářivé barvy a vydrželo vám dlouho jako nové.

Tabulka: Prací symboly

 

Jak často měnit ložní prádlo

Povlečení a lůžkoviny měňte ideálně jednou za dva týdny. Jsou však situace, kdy je vhodné povlečení vyměnit co nejdříve. Je tomu tak například po proběhlé nemoci nebo během návštěvy, která u vás přespává. V lůžkovinách se během noci usazují bakterie a roztoči a při nedostatečně časté výměně může docházet ke zdravotním problémům. Pokud jste alergici, interval výměny povlečení by měl být kratší. Peřiny převlékejte alespoň jednou týdně.

Extra hebké povlečení MIKROPLYŠ - vzor BAREVNÉ LÍSTKY NA ŠEDOBÉŽOVÉM


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
5617 výdejních míst po celém Česku