Jak prát ručníky a osušky?

Umět správně vyprat ručníky a osušky není nic složitého, je však třeba dodržet určitá pravidla. Na co si dát pozor při praní ručníků? Podívejme se, jak postupovat a jak ručníky sušit. 

Jak prát ručníky a osušky

Aby nám ručníky dlouho vydržely a daly se dobře vyprat, musíme koupit kvalitní ručníky. Všímejte si použitého materiálu, gramáže, délky vláken, barvy i výrobce. Gramáž by měla být u ručníků a osušek větší než 400g/m2. Ručníky by se měly měnit a vyprat alespoň jednou týdně. Aby nám ručník vydržel v kvalitní kondici i po mnoha pracích cyklech, doporučujeme nerozhodovat se jen podle ceny. Vsadit na kvalitu se rozhodně vyplatí.

Co dělat před prvním použitím ručníku 

Před prvním použitím nejprve ručníky a osušky dvakrát po sobě vyperte. Volná vlákna se v ručnících uvolní, zbylá se zase naopak utáhnou a z ručníku se navíc vyperou veškeré chemické látky a změkčovadla přidávaná při výrobě. Ručníky neperte současně s oblečením obsahujícím klasické a suché zipy, které mají ostré hrany a mohou z nich vytahat vlákna. Pokud vlákna z ručníku trčí, nikdy je nevytahujte a vždy je zastřihněte nůžkami. Vytáhnutí vláken by narušilo další vlákna v ručníku. 

Jak prát froté ručníky

Kvalitní froté ručníky a osušky můžete vždy vyprat na 60°C. Pokud narazíte na symbolech praní na nižší hodnotu, ručník nekupujte a hledejte kvalitnějšího dodavatele. Je třeba při praní rozlišovat i podle barvy. Obecně platí, že by se měly všechny ručníky a osušky prát bez aviváže.

Jak prát bambusové ručníky

Bambusové ručníky mají díky příměsi bambusových vláken výborné vlastnosti a nezapáchají jako klasické ručníky, protože jsou antibakteriální. Bambusové ručníky a osušky se musí prát na 40°C a hlavně bez aviváže, aby nedošlo ke ztrátě savosti. Sušit by se měly při nižší teplotě.

Plážové osušky

Plážové osušky perte zvlášť a nepřeplňujte nikdy pračku, vlákna se mohou polámat. Před samotným praním plážovou osušku venku vytřepejte, aby jste ji co nejvíce zbavili písku, prachu a dalších nečistot. Osušky a ručníky perte vždy raději zvlášť od ostatního prádla. Mají tendenci vstřebávat barvy z ostatního oblečení, línat a zachycovat uvolněné žmolky, díky čemuž pak praní ztrácí svou účinnost.

Praní pracovních ručníků

Pracovní ručníky a ručníky pro hotely bývají hodně ušpiněné. To nás láká přidávat větší množství prášku na praní. Příliš mnoho pracího prášku ale ručníkům a osuškám škodí. Více pracího prášku tak nikdy neznamená lepší výsledek, ale právě naopak. Příliš mnoho pracích prostředků se usazuje ve tkanině a barva bledne. Při praní je vhodné dodržovat doporučení od výrobce.

Prací prášek nebo gel

Použití pracího gelu je mnohem vhodnější, protože se rozpouští lépe než prací prášek. Můžete použít i gelové kapsle, které mají snadné dávkování. Je také důležité oddělovat od sebe tmavé, světlé či bílé ručníky a vynechat aviváž. Jejím používáním ručníky a osušky ztrácí savost a hebkost. 

Co dělat, když ručníky zapáchají

Někdy nám ručníky i po pečlivém vyprání zapáchají. Na to existuje hned několik babských rad. Můžete do pračky přidat místo aviváže jedno víčko octa od pracího prostředku. Ocet má vynikající dezinfekční vlastnosti, odstraní mastnotu, špínu i pach a zafixuje barvu. Navíc zbaví vaši pračku vodního kamene. Ocet přidejte i do prvního praní. Místo octu můžete přidat i jedlou sodu. Na bělení bílých ručníků použijte 100 mililitrů citrónové šťávy na celou pračku. Abyste zamezili nepříjemnému pachu, ručníky po použití vždy pořádně vysušte a rozhodně je nenechávejte mokré v pračce.

Sušení a žehlení ručníků

Při sušení v sušičce jsou ručníky dokonale vysušené a nadýchané. Mezi praním a sušením je zlehka protřepejte. Nepoužívejte ubrousky do sušičky pro změkčení prádla. Stejně jako aviváž prádlo potáhnou voskovitou vrstvou, která jim zabrání dobře vstřebávat vodu. Ručníky můžete pověsit i ven na čerstvý vzduch. Sušení na přímém slunci ale ničí vlákna a sníží savost, proto je dejte raději pod stříšku do stínu. Nesušte je na radiátorech, jinak ztvrdnou a utírání vlhkého těla nebude příjemné. Ručníky a osušky nežehlete, protože ztrácí savost a vlákna se oslabují. Žehlí se jen lněné ručníky. 


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
5729 výdejních míst po celém Česku