Jak se vyznat v rozměrech lůžkovin?

Povlečení, prostěradla, jednolůžko, dvoulůžko a navíc řada rozměrů v centimetrech. Kdo z nás by v hlavě nosil rozměr svojí peřiny? Stačí v ní udržet všechna hesla a PIN k platební kartě. Přesto občas potřebujeme vědět, jak správně nakoupit nové ložní prádlo a čím se řídit při výběru velikosti.

Nejčastějším omylem je hledání povlečení o rozměru 90x200 cm. Toto není rozměr běžné přikrývky pro dospělého člověka, ale rozměr postele či matrace. V případě 90x200 cm takzvaného jednolůžka, v případě 180x200 cm dvoulůžka neboli „letiště“, manželské postele. Přikrývky neboli peřiny bývají větší než rozměr postele, abychom se do nich mohli zachumlat.

Základní povlečení na peřinu pro jednoho, tedy jednolůžko, má rozměr 140x200 cm. Pokud jste basketbalista nebo modelka s dlouhýma nohama, jsou součástí nabídky i prodloužené délky peřiny a povlečení, a to v rozměru 140x220 cm. Povlečení na peřinu pro dva, tedy dvoulůžko, má rozměr 200x200, 220x200 nebo 240x200 cm. Začíná to být zajímavé, že?

To jsou základní standardní rozměry povlečení na peřinu, ke kterým bývají přidány i povlaky na polštáře ve standardním rozměru 70x90 cm. Pokud máte v posteli polštářů několik a každý jiné velikosti, při pořizování povlaků už se bez metru neobejdete. Tady se musíte mít v hlavě velikosti toho, co máte v noci pod hlavou. Na rozměru přikrývky, matrace ani postele nezáleží.

Rozměr postele je naopak velmi důležitý pro výběr prostěradla. Prostěradlo je sice ve skutečnosti větší, protože musí matraci obepínat a pevně držet díky gumovému tunýlku nebo založení pod matrací, ale rozhodující je velikost postele. Pro jednolůžko se udává velikost 90x200 cm, pro dvoulůžko 180x200 cm. Ale při nákupu prostěradla se řiďte nejen rozměrem postele, ale hlavně matrace. Je to chyták, protože i v manželské posteli (dvoulůžko) můžete mít dvě matrace se dvěma samostatnými prostěradly pro jednolůžko.

Pokud jste se trochu ztratili, projděte si náš tahák ještě jednou. Jak tu vychytávku s rozměry postelí, matrací, peřin a polštářů pochopíte, už vás při výběru správného ložního povlečení, prostěradla či postele nic nezaskočí.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
4938 výdejních míst po celém Česku