Jak správně prát záclony a závěsy, aby byly zářivě bílé?

Záclony, které září bílou čistotou už na dálku, jsou snem každé hospodyňky. Po pár letech používání mají však velmi často zešedlou nebo zažloutlou barvu a ztrácí svůj půvab. Přinášíme vám pár rad, se kterými budou vaše záclony znovu oslnivě bílé.

Při správném a šetrném praní vám mohou vaše oblíbené záclony sloužit mnoho let a stejně tak budou zářit svou oslnivou bělostí. Základem je šetrné praní a jemná péče. Neperte je na teplotu vyšší než je 40 °C, 30 °C postačí. Volte méně otáček při odstředění. Podobně postupujte, když perete barevné i jednobarevné závěsy.

Namáčení především

Základem je namočení záclon do studené vody. Můžete po vzoru našich babiček přidat sůl, sodu nebo kypřící prášek do pečiva. Jejich generace používala i Namo a dobře věděla proč. Nechte záclony ve studené vodě alespoň hodinu, ale klidně i přes noc a pak je vymáchejte. Studená voda z nich dostane usazený prach a mnohem lépe se vyperou do bíla. Před namočením je můžete od prachu i vyklepat. Záclony můžete namočit a vymáchat ve vaně a pak je nechat odkapat na šňůře nad ní. Nebo je opatrně přenést do pračky a jemně odstředit, než je dáte prát. 

Jak prát záclony

Záclony dávejte do bubnu pračky složené, předejdete tak jejich roztržení i velkému pomačkání. Můžete je také vložit do prací síťky. Nedávejte jich nikdy více, než je polovina bubnu pračky. Zvolte program na jemné prádlo a raději i s předpírkou. Teplota vody nesmí překročit 40 °C. Ždímací program raději vynechejte a zvolte jemné odstředění. Stačí jen krátké odstředění na minimální počet otáček, tedy 300 až 400, těsně před vytažením záclon z pračky. Sodu i bělící sůl lze přidat i do praní. 

Volba pracího prostředku 

Pátrejte po speciálních pracích prášcích a gelech pro záclonoviny. Vhodné je také na začátku přidat bělící přípravek, jako je Savo na záclony, které je prevencí proti zašednutí. Podle vzoru našich babiček bychom mohli doporučit i Škrobenku Z. Je určena právě na záclony, dává se do stejné přihrádky jako aviváž na poslední máchání a záclony po ní budou zářivě bílé. Navíc vám na nich po pověšení budou perfektně držet sklady. Výhodou jsou i její antistatické účinky a vůně čistoty. 
Záclony pověste hned po vyprání, krásně se natáhnou, vyvěsí a drží si formu. Odpadne vám také práce s žehlením. 

Praktické tipy a rady

Optického klamu zářivě bílé barvy také docílíte při použití kapky modrého inkoustu nebo modřidla Ultramarin. Voálové záclony a organzy perte stejným způsobem jako klasické záclony. Hladké voály a organzy raději ještě mírně vlhké vyžehlete na střední teplotu žehličky. Krešované voály se nežehlí a po pověšení na okno se krásně vyvěsí. Záclony, organzy, voály ani řasící stuhy na záclony a závěsy nikdy nesušte v sušičce. Při praní nepoužívejte aviváž ani změkčovadla, mohla by narušit strukturu vláken a záclony po nich často zažloutnou nebo zašednou. Stejným způsobem perte i bytový textil a závěsy.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
1350 odběrných míst po celé ČR a SR