Jak vybrat látky na závěsy? Poradíme vám!

Závěsy jsou krásným a originálním doplňkem každého interiéru. Jaké látky jsou pro jejich ušití nejvhodnější a na co vše byste si při výrobě měli dát pozor?

Jak vybrat vhodnou látku na závěsy

Máte chuť pustit se do šití závěsů? Skvělé. Máme pro vás dobrou zprávu. Závěsy do oken ušijete téměř z jakékoliv látky. Tím vám odpadá zdlouhavé vybírání vhodného materiálu. Závěsy jsou však velmi výrazným doplňkem interiéru, proto byste nákupu látek měli věnovat náležitou pozornost. Dobře si rozmyslete, jestli závěs bude sloužit jen k dekoraci interiéru nebo by měl být funkčním pomocníkem při kompletním zastínění a zatemnění místnosti.

Dále si řádně přeměřte okna. Důležitá je šířka a výška, od které se budou odvíjet rozměry závěsů. U vzorovaných závěsů si dávejte pozor na směr potisku. Mohlo by se vám stát, že motiv bude ve výsledku otočený o 90 stupňů.

Při šití závěsu pamatujte také na další aspekty, mezi které patří například způsob uchycení. Pokud chcete závěs uchycovat na háčky, k látce zakupte také vhodnou řasící pásku.

Před koupí látky na závěsy vám doporučujeme popřemýšlet nad:

  • účelem a funkcí závěsů,
  • vzhledem a strukturou závěsů (nařasený nebo rovný závěs, jednobarevný nebo vzorovaný, hrubší nebo hladký),
  • rozměry závěsů,
  • způsobem uchycení závěsu.

 

Blackout látky pro zatemňovací závěsy

Blackout závěsy perfektně zatemní celou místnost. Hodí se do ložnic a pokojíčků pro klidný a ničím nerušený spánek. Blackout závěsy jsou vyrobené ze speciálních látek, které jsou složené ze dvou až tří vrstev. Jedna z nich je ta, která nepropustí sluneční svit. Typickou vlastností těchto zatemňovacích látek je vyšší hmotnost. Zakoupíte je v šířce až do 300 cm. Skvěle se tedy hodí do velkých prostor.

 

Jak vybrat zatemňovací závěs nebo z jakých materiálů se vyrábí zjistíte v článku Zatemňovací závěsy - záruka dokonalého spánku celé rodiny.

 

Dětské bavlněné látky do pokojíčku

Závěsy v dětském pokojíčku mívají především dekorační charakter. Bavlněné látky nejsou typickou závěsovinou, ale pro ušití dekoračního dětského závěsu jsou dostačující. Dětská bavlněná plátna se nabízí například v šíři 145 cm. Dávejte si pozor na směr tisku. U některých dětských motivů se vzor opakuje do šířky, nikoliv do délky.

 

Oblíbené dekorační látky Loneta

Velice oblíbeným materiálem na šití závěsů jsou španělské dekorační látky Loneta. Tento druh látky nabízíme v jednobarevném provedení a také se vzory. Krásné jsou látky s motivem levandulí, květin nebo puntíků. Látky Loneta mají gramáž 190 g/m2 a skládají se z 55% z bavlny a ze 45% z polyesteru. Díky tomuto složení jsou velmi vhodným materiálem na výrobu závěsů. Jakto? Jedná se o pevnou a odolnou látku s kvalitním potiskem. Závěsy z těchto látek vám určitě udělají radost. Menším nedostatkem je to, že látky Loneta nabízíme jen v šíři 140 cm. Po obšití látky získáte šíři o rozměru přibližně 135 cm. Řešením je, že na jedno okno ušijete dva závěsy, které budete odtahovat do stran.

 

Obdobným typem látek vhodných na závěsy jsou dekorační látky s označením Verona. Pochází z Itálie a vlastnostmi jsou téměř totožné se španělskými látkami Loneta.

 

Jednobarevné dekorační látky Rongo

Látky Rongo jsou velmi oblíbeným materiálem na výrobu závěsů. Jedná se o oboustrannou jednobarevnou látku, která je nemačkavá, hladká a s mírným leskem. Gramáž této látky je krásných 185 g/m2. Výhodou těchto látek je velice snadná údržba, nízká cena a šíře 150 cm. Látky Rongo nabízíme v široké paletě jemných i výrazných barev.

 

Kostičkové a kárované látky

Kostičky a kára jsou typickými motivy látek na závěsy na chalupu. Tento vzor najdete na takzvaných kanafasových látkách, ze kterých ušijete podsedáky, ubrusy nebo třeba povlaky na polštářky. Celý interiér chalupy tak sladíte do jednoho stylu. Rustikální vzory můžete také vybírat z károvaných motivů dekoračních látek Loneta nebo z bavlněných látek. Skvěle vypadají i květinové motivy, kanýrky, ozdobné lemovky nebo stuhy.

 

Šijeme na míru

Pokud si na šití závěsu netroufáte, nic se neděje. Závěsy pro vás rádi ušijeme. Vyberte si z naší nabídky závěsů nebo nám napište na e-mail [email protected]. Dejte nám vědět, z jaké látky chcete závěsy ušít, požadované rozměry a způsob uchycení. My vám obratem zašleme cenovou nabídku.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
4845 výdejních míst po celém Česku