Publikováno dne 17.12.2019

Jak vybrat správnou velikost povlečení? Poradíme Vám!

Před samotným výběrem nového povlečení se ujistěte, jaké má Vaše přikrývka a polštář rozměry. Nejen u povlečení do dětských postýlek, ale i u povlečení pro dospělé se totiž můžete setkat s různými rozměry, které odpovídají rozměrům polštáře a přikrývky.

Nejprve změřte polštář a přikrývku

Pokud plánujete nákup ložního povlečení, nejprve si změřte velikost polštáře a přikrývky, pro které povlečení nakupujete. Naměřené rozměry polštáře a přikrývky často odpovídají rozměrům povlečení (rozměry přikrývky můžou být o cca 5 cm menší než povlečení a to z důvodu snadnější výměny). Tyto rozměry bývají většinou uváděny v centimetrech.

V obchodech se nejčastěji setkáte s povlečením, které má rozměr povlaku na polštář 70x90 cm a rozměr povlaku přikrývky 90x200, 90x220 nebo 200x220 cm. Balení povlečení se skládá minimálně ze dvou částí a to z povlaku na přikrývku a povlaku na polštář. Problém tak nastává v tom případě, pokud spíte na polštáři, který má jiný rozměr než 70x90 cm a nebo spíte na polštáři, který je anatomický (oproti klasickém polštáři má nepravidelný tvar a mnohdy bývá vyšší).

U povlečení do dětských postýlek se můžete dokonce setkat s ještě více rozměry než u povlečení pro dospělé. Zde je tedy potřeba přikrývku i polštář důkladně změřit a až na základě zjištěných rozměrů jít povlečení nakupovat. V postýlkách se nejčastěji používá polštářek o rozměrech 40x60 nebo 50x70 cm. Peřinky bývají nejčastěji o rozměru 90x120, 90x130, 90x140 nebo 100x135 cm.

 

Nejčastější rozměry povlečení

Rozměry povlečení na velkou postel

Povlečení pro dospělé se liší délkou i šířkou povlaku na přikrývku, povlak na polštář pak bývá většinou jen v jednom rozměru a tím je 70x90 cm.

Přikrývky respektive povlaky na přikrývky mají buď klasickou či prodlouženou délku (200 či 220 cm), šířka je 140 cm a nebo v případě povlečení na dvoulůžko je šířka 220 nebo 240 cm. U povlečení na dvoulůžko neboli také francouzského povlečení sada obsahuje jeden povlak na přikrývku a dva povlaky na polštář

Nejčastěji se můžete setkat s povlečením o rozměru 140x200 a 70x90 cm, 140x220 a 70x90 cm nebo 240x200 a 2x 70x90 cm.

Máte polštář o rozměrech menších než 70x90 cm? Nevadí!

Mnoha lidem polštář o rozměru 70x90 cm nevyhovuje a tak nezbývá nic jiného, než si zakoupit polštář menší. V tom případě se ale setkáte s problémem, jelikož většina prodejců nabízí povlečení jen v sadě, která obsahuje povlak na polštář o rozměru 70x90 cm. Řešením je si nechat povlečení ušít na míru a nebo si nechat povlak na polštář přešít a zmenšit jej.

Obě tyto možnosti nabízíme, proto pokud máte zájem o přešití povlaku na polštář, tento požadavek prosím uveďte do poznámky u Vaší objednávky. V případě zájmu o ušití povlečení na míru nás prosím kontaktujte e-mailem na [email protected].

A co přikrývka o rozměrech 135x200 cm? 

Mnoho prodejců nabízí přikrývky o rozměru 135x200 cm. Tohoto rozměru se ale nemusíte vůbec obávat, ba naopak. Přikrývka je o pět centimetrů užší z důvodu snadnější výměny povlečení. Povlečení o rozměru 140x200 cm je tedy ideální i pro přikrývku o rozměru 135x200 cm.

 

Rozměry povlečení do postýlky

Dětské postýlky a jejich matrace se nejčastěji vyrábějí v rozměru 120x60 a 140x70 cm. Na základě šířky postýlky je nutné zakoupit polštář a to buď v rozměru 40x60 cm nebo 50x70 cm. Velikost přikrývky bývá různá, setkat se můžete s rozměry 90x120, 90x130, 90x140 či 100x135 cm.

I v případě dětského povlečení do postýlek se povlečení prodává v sadě, která obsahuje jak povlak na přikrývku, tak i povlak na polštář. Musíte si tedy pohlídat, aby zakoupená sada povlečení obsahovala správné rozměry povlaku na polštář i povlaku na přikrývku, což někdy bývá problematické.

V našem internetovém obchodě Goldea.cz můžete zakoupit tyto rozměry dětského povlečení do postýlky: 90x120 a 40x60 cm, 90x130 a 40x60 cm, 90x140 a 40x60 cm, 90x140 a 50x70 cm, 100x135 a 40x60 cm.

 

Na co dalšího se při nákupu povlečení zaměřit? 

Zapínání na zip, s knoflíky nebo hotelovou kapsou?

V případě nákupu povlečení do domácnosti si budete nejspíše povlečení vybírat s takovým zapínáním, které Vám co nejvíce usnadní výměnu povlečení. Tomu odpovídá zapínání na zip. Avšak pokud nakupujete povlečení do dětských školek, penzionů či hotelů, kde se pere v prádelnách a povlečení se mandluje, zipový uzávěr není pro tyto účely vhodný. V tomto případě doporučujeme povlečení zakoupit na knoflíky a nebo s hotelovou kapsou, díky které bude pro Vás výměna povlečení hračkou. 

Dříve byla většina povlečení šitá se zapínáním na knoflíky, ale v dnešní moderní době už převládá povlečení se zapínáním na zip. Pokud ale požadujete povlečení s jiným způsobem zapínání než nabízíme, kontaktujte nás a my pro Vás ušijeme povlečení na míru.

Materiál povlečení

Materiál povlečení je dalším aspektem, na který je potřeba při výběru povlečení myslet. Bavlněné povlečení ze 100% bavlny, krepové povlečení nebo saténové či flanelové povlečení určitě znáte, ale jsou materiály, se kterými se často nesetkáte. Mezi ně patří například mikroplyšové, lněné či damaškové povlečení. Každé z těchto typů (materiálů) povlečení je nečím speficické. 

Bavlněné povlečení je ušité ze 100% bavlněného plátna. Je na dotyk hladké a díky přírodnímu materiálu je vhodné i pro alergiky, kterým zajistí klidný spánek. Krepové povlečení je ušité také z bavlněného plátna, avšak narozdíl od klasického bavlněného povlečení je opatřeno úpravou, díky které je povrch povlečení krepovitý. Jeho hlavní výhodou je, že se nemačká, tudíž se nemusí žehlit. Klasické bavlněné i krepové povlečení doporučujeme pro celoroční použití.

Povlečení z bavlněného saténu je ušité z velmi kvalitních bavlněných přízí a následně se upravuje leštěním, díky čemuž je saténové povlečení na dotyk velice jemné a na pohled působí luxusním lesklým dojmem.

Flanelové povlečení se vyrábí z hustě tkaného bavlněného plátna o vyšší gramáži a následně je upraveno tzv. "česáním". Díky tomu je povlečení hřejivé a je určené pro chladnější období roku. Obdobné vlastnosti má také mikroplyšové povlečení vyrobené z jemných polyesterových vláken. Je hebké a příjemné na dotyk, avšak hlavní výhodou je vysoká hřejivost. Pokud jste milovníky luxusních přírodních materiálů, musíte vyzkoušet lněné povlečení.

 

Pamatujte i na prostěradlo

Při nákupu povlečení mnoho z Vás nakoupí i prostěradlo, aby barevnost povlečení hezky ladila s barevností prostěradla a celkově s Vaším interiérem. Můžete se setkat s dvěma typy prostěradel - prostěradla bez napínací gumy (plachty) a napínací prostěradla. Prostěradla se dále liší dle materiálu a hlavně rozměru. Tak jako u nákupu ložního povlečení, tak i u nákupu prostěradla musíte pamatovat na rozměr prostěradla. Musíte si dopředu zjistit, jakou má Vaše matrace šířku, délku, ale i výšku. Vyhnete se tak nákupu příliš velkého či malého prostěradla.

Rozměr prostěradla vs. rozměr matrace

U napínacích prostěradel se uvádí rozměry, které odpovídají rozměrům matrace. Pokud máte matraci o šířce 90 cm a délce 200 cm, zakupte napínací prostěradlo o rozměru 90x200 cm. Většina napínacích prostěradel je určena pro matrace do výšky cca 20 cm. Pokud máte matraci vyšší, musíte se dívat po napínacích prostěradlech, které jsou pro tuto výšku určené. V našem internetovém obchodě můžete zakoupit napínací froté prostěradla pro matrace vysoké až 40 cm.

U plachet tedy u prostěradel bez napínací gumy se neuvádí přímo rozměry matrace, ale rozměry plachty. Pro klasické jednolůžko (pro matraci o rozměru 90x200 cm) tak musíte zakoupit plachtu o rozměrech 140x240 cm, aby měla plachta přesah na založení pod matraci.

Více informací k prostěradlům najdete v našem průvodci výběru prostěradel.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč