Publikováno dne 24.5.2022

Jak vyprat krev z textilu?

Když se spustí červená, je to vždy důvod k zastavení. Platí to i v případě, že jde o krev. Stačí drobné zranění, krev z nosu nebo malé říznutí. Kapky krve potřísní vaše oblečení, boty, bytový textil nebo se ráno probudíte v povlečení s nechtěnou skvrnou. Není třeba panikařit. Poradíme vám, jak jednoduše, rychle a levně vyprat krev z textilu i jak odstranit zaschlé skvrny od krve.

Nejlepší způsob, jak dostat krev z povlečení, prostěradla nebo jiného textilu, je rychle jednat. Čím rychleji, tím větší máte šanci na úspěch. Je totiž mnohem těžší odstranit zaschlou skvrnu od krve než čerstvé kapky.

1. Nejdůležitější je voda

Nejúčinnějším pomocníkem při odstraňování krve z textilu je obyčejná studená voda. Nejprve vždy látku dlouze propláchněte pod proudem studené vody. Pokud je skvrna čerstvá, voda někdy postačí k úplnému odstranění krve. Pokud spěcháte, alespoň oblečení nebo povlečení namočte do studené vody a nenechejte krev zaschnout.

Naším tajným tipem je kostka ledu. Po prvním vymáchání potřísněné látky pod studenou vodou, vezměte kostku ledu a potírejte skvrnu. Kostky ledu jsou skvělé na skvrny na bázi bílkovin, včetně krve a lze je použít i na obuv, matrace, koberce či další textilie, které proudem vody proplachovat nemůžete.

Zapomeňte na praní v teplé vodě nebo dokonce vyvařování. Horkem by krev ještě více prostoupila vlákny a zabarvila je.

 

2. Pomocníci z domácích zásob

Pokud samotná voda neodstraní krev bez zanechání skvrny, sáhněte k silnějším prostředkům. Na krvavou skvrnu naneste sůl, peroxid vodíku nebo citronovou šťávu. Nechejte chvíli působit a opět propláchněte studenou vodou. Opakujte, dokud skvrna nezmizí. Lze použít i pastu z jedlé sody a trochu vody nebo rozdrcený aspirin. Abyste jeden flek nenahradili druhým, vyzkoušejte reakci látky na méně viditelném místě.

Když jste mimo domov a nikde není zdroj vody, zkuste flek od krve naslinit a pak otřít do sucha. Vypadá to nechutně, ale funguje to. Lidské sliny obsahují enzym, který pomáhá rozkládat organické skvrny včetně krve! Tuto vychytávku oceníte zvláště na cestách, kde můžete využít i roztok na kontaktní čočky.

Pokud bělíte skvrnu chemickými prostředky nebo i solí či peroxidem, vždy si nejprve prostudujte cedulku o složení materiálu a údržbě. Flek nikdy nedřete, raději postup několikrát opakujte.

 

3. Jak dostat krev z prostěradel a ložního prádla?

Vaše prostěradla a povlečení snadno očistíte od krve výše uvedenými postupy. Jen peroxid vodíku použijte pouze na bílé nebo světlejší povlečení, protože může trvale odbarvit tmavší látky. Perte v několika cyklech praní na nižší teplotu.

Skvělou alternativou peroxidu vodíku v procesu namáčení je bílý ocet, který navíc povlečení změkčí a odstraní zbytky pracího prostředku. Nebojte se zápachu, protože ten po usušení zmizí.

Nikdy nesušte ložní prádlo s dosud neodstraněnými stopami krve v sušičce! Zapekly by se do materiálu navěky.

 

4. Džíny a tmavé látky

Zejména u džínů a tmavších látek může peroxid vodíku působit jako mírné bělidlo a změnit barvu. Proto po odmočení studenou vodou použijte raději prostředek na nádobí, mýdlo nebo šampon. Lepšího efektu dosáhnete na závěr jemným kroužením zubního kartáčku.

Oblečení nahrubo zbavené skvrny operte v pračce s maximální teplotou 40 stupňů. Nikdy při prvním praní nepoužívejte teplejší vodu.

Nikdy krvavou skvrnu nerozmazávejte. Pokud nemůžete dát látku pod proud vody, použijte namočenou houbičku nebo žínku a jemně se skvrny dotýkejte, až se krev začne uvolňovat a vsakovat do houby či žínky.

 

5. Jak na zaschlou krev?

Pomocí nože seškrábněte vrstvu zaschlé krve z potřísněné oblasti. Namočte látku do studené vody a nechejte dlouze odmočit. Podle druhu materiálu pak postupujte s čištěním jako v případě čerstvých skvrn, ale počítejte s tím, že proces bude vyžadovat vaši trpělivost a bude třeba postupy několikrát opakovat.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč