Ozdobte si byt velikonočním textilem podle lidových tradic

Velikonoce jsou očekávané svátky jara. Přináší s sebou teplejší počasí, nové začátky a také mnoho lidových tradic. Pokud rádi zdobíte byt podle ročního období, o Velikonocích se vyřádíte.

Kdy slavíme Velikonoce?

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a slaví se následující neděli po prvním jarním úplňku. V roce 2022 připadají velikonoční oslavy na 15. až 18. dubna. Abyste si svátky užili v klidu domova a nic vám nechybělo, připravte se na ně s dostatečným předstihem.

 

Tradiční velikonoční dekorace

Do velikonočních oslav se promítá téma jara. Na stolech jsou vystavené ručně malované kraslice, ve váze voní tulipány nebo kočičky a poličky zdobí sošky zajíčků, slepiček nebo beránků. Nezapomínejte ani na bytový textil s velikonočním motivem. Máme pro vás jeden originální tip: Vyzdobte si interiér dle barev, které připadají na jednotlivé dny Velikonoc. Připravili jsme pro vás velikonoční dávku inspirace.

Květná neděle

Během květné neděle se zdobí kostely vrbovými větvičkami. Ty symbolicky připomínají příchod Krista do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali máváním palmovými listy. Mezi další typické jarní květiny patří tulipány, prvosenky nebo bledule. Květiny nemusíte mít jen ve váze. Pořiďte si květinové dekorační povlaky na polštářky a ozdobte s nimi pohovku nebo postel. Jak by se vám líbil například vzor lučních květů nebo fialových růžiček?

Modré pondělí

Modré pondělí je poslední masopustní den. Kostely se zdobí modrým a fialovým suknem. Modrá a fialová jsou barvy Panny Marie, symbolizují věrnost a pokání. I vy si domů pořiďte něco v těchto odstínech. Například modrý ubrus nebo fialové prostírání. Obě barvy se na jídelním stole budou krásně vyjímat s čerstvými tulipány ve váze.

Šedivé nebo žluté úterý

Šedivé úterý je zasvěceno velikonočnímu úklidu. Vymeťte z rohů prach, utřete pavučiny a kuchyň rozzařte žlutými doplňky. Žlutý ubrus je symbolem prvních jarních paprsků a navíc tato barva podporuje chuť k jídlu. Výraznou barvu ztlumí šedé prostírání, které vypadá skvěle samotné i v kombinaci s dalšími odstíny. Mimochodem, víte, že žlutá a šedá byly barvami roku 2021?

Černá středa

Během černé středy si křesťané připomínají zradu Ježíše Jidášem. Tento den je spojený s čištěním komínů od sazí. Černá barva může působit depresivně, na některých materiálech ale vypadá velmi luxusně. Patří mezi ně například černé bavlněné saténové povlečení nebo černé bambusové ručníky. A pozor, podle pověry platí, že kdo se v tento den mračí, zůstane mu to po celý rok. Proto se usmívejte a radujte ze života. A nejen v tento den.

Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek je pro křesťany dnem poslední Kristovy večeře. Podle tradice bychom měli jíst zelená jídla, jako je například chřest, hrášek nebo špenát. Nejen talíře, ale i váš byt ozdobte zelenou barvou. Energii vašemu obývacímu pokoji přinesou zelené dekorační polštářky. Výborné velikonoční pokrmy stylově připravte v zelené kuchyňské zástěře s jarními květy.

Velký pátek

Velký pátek je dnem ukřižování Ježíše Krista. Tento významný velikonoční den není spojený s žádnou barvou, ale je opředen mnoha pověrami. Například se otevírají poklady ve skalách nebo se otevírá památná hora Blaník. Také se věřilo, že se na Velký pátek mění voda z horských pramenů na víno. Na velký pátek byt ozdobte velikonočními motivy, například velikonočními dekorativními polštářky a užijte si den volna. Zasloužíte si ho.

Bílá sobota

Bílá sobota je dnem před nejvýznamnějším dnem velikonočního týdne. Tím je velikonoční neděle. V sobotu obarvěte vajíčka a upleťte pomlázku. Nezapomeňte také na bílou výzdobu bytu. Peřiny povlékněte do bílého povlečení a jídelní stůl ozdobte bílým ubrusem. Bílá je barvou čistoty, nevinnosti a míru. Je neutrální a domácí textil v tomto odstínu upotřebíte kdykoliv během roku.

Velikonoční neděle

Je to tady. Přichází Velikonoční neděle, nejvýznamnější křesťanský svátek a oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Užijte si Boží hod ve velkém stylu. Jídelní stůl ozdobte velikonočním ubrusem, do vázy naaranžujte čerstvé květiny a pusťte se do přípravy typických svátečních pokrmů. Patří mezi ně pečené maso, masový vývar a samozřejmě beránek nebo mazanec.

Červené pondělí

Velikonoční neboli červené pondělí je neodmyslitelně spjaté s pomlázkou a koledováním. Vyšlehaná děvčata podle pověry budou krásná po celý rok a za to muže odmění malovanými vajíčky. Červená barva symbolizuje krev Kristovu a je také barvou velmi výraznou. Proto s ní v interiéru nakládejte opatrně. Rozhodně se hodí do kuchyně, protože dodává energii a zvyšuje chuť k jídlu. Pořiďte si červené prostírání, červené podsedáky nebo červený ubrus. Nemusí se nutně jednat o jednobarevné doplňky, naopak. Červená krásně vynikne například na ubrusu s červenými růžemi. Pokud máte rádi chalupářský styl, zamilujete si prostírání s velkými červenými nebo malými červenými kostkami.

 

Velikonoční bytový textil si můžete ušít také sami dle svých představ. Vyberte si některou z našich velikonočních látek v metráži a pusťte se do práce. Uvidíte, že vaše ručně vyrobené dekorace budou obdivovat všichni koledníci.

 

Přejeme vám krásné Velikonoce,

Vaše Goldea


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
4610 výdejních míst po celém Česku