Kuchyňská utěrka: pomocník v domácnosti i designová dekorace

Kuchyňská utěrka je neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. Poslouží vám jako pomocník v domácnosti a podtrhne vzhled interiéru. Prozradíme vám, jaké jsou nejoblíbenější druhy utěrek a jak byste se o ně měli starat.

Kuchyňská bavlněná utěrka KANAFAS - vzor velké tyrkysovo-hnědé kostky

Druhy kuchyňských utěrek

Na trhu je k dostání velké množství kuchyňských utěrek. Podívejme se na jednotlivé druhy a jejich vlastnosti podrobněji.

Klasické utěrky na nádobí

Klasické kuchyňské utěrky jsou vyrobeny ze 100% bavlny. Jejich cena se pohybuje okolo 35 až 40 Kč za kus. Jaké jsou jejich výhody? Jsou levné, lehké a savé. Nevýhodou může být nízká gramáž 175g/m2, kvůli které nejsou příliš pevné. Oceníte je především při utírání menšího nádobí.

Pestře tkané bavlněné utěrky

Pestře tkané bavlněné utěrky jsou o třídu kvalitnější než ty klasické. Mezi jejich výhody patří pevnost, savost a delší životnost. Ve srovnání se základními bavlněnými utěrkami mají vyšší gramáž, která je 230g/m2. Vyznačují se tradičními tkanými károvanými a kostičkovanými motivy.

Bambusové utěrky

Bambusové utěrky mají velký podíl bambusových vláken. Nejčastější poměr je 70% bambus a 30% bavlna. Díky tomuto složení mají úplně jiné vlastnosti, než klasické bavlněné utěrky. Jsou měkké a vysoce savé. Jejich hlavní výhoda je ukrytá uvnitř bambusového vlákna. Tento materiál zabraňuje množení bakterií a rychle schne.

Vaflové utěrky

Vaflové utěrky poznáte na první pohled. Jak? Vyznačují se speciální vaflovou vazbou, která bývá ozdobena dekorativními výšivkami. Skvěle vypadají, jsou pevné a velmi savé. Ideální designový doplněk do kuchyně, co říkáte?

Froté utěrky

Froté utěrky byly dříve velmi oblíbené. Dnes se s nimi v domácnostech setkáte minimálně. Využijete je na utírání nádobí nebo jako ručník na ruce. Vyzkoušejte s nimi vyleštit sklo, výsledek vás nadchne. Jejich drobnou nevýhodou je delší doba schnutí.

Lněné a damaškové utěrky

Jste milovníkem dobrého vína? Pak by vám doma neměla chybět lněná nebo damašková utěrka. Oba materiály perfektně vyleští sklo, nezanechávají chloupky, absorbují vlhkost a jsou velmi jemné. Díky svým nadstandardním vlastnostem se hodí do restaurací a barů. Kuchyňská utěrka ze lnu je velmi odolná a téměř nezničitelná. Poradíme vám jeden praktický tip. Před prvním použitím ji několikrát vyperte. Čím častěji len perete, tím je jemnější.

Jak se starat o kuchyňské utěrky, aby vám dlouho vydržely?

Kuchyňská utěrka přichází do kontaktu s nádobím, ze kterého jíte. Proto by měla být vždy čistá a v dobré kondici. Ideálním řešením je mít v kuchyni jeden ručník na ruce a jednu utěrku na nádobí. Zamezíte tím šíření bakterií. Na vytažení plechu z trouby nebo na chycení teplého hrnce používejte kuchyňské chňapky.

Pravidelná výměna kuchyňských utěrek

Utěrky měňte alespoň jednou týdně. Ideálně každé tři až čtyři dny. Zabráníte tím množení bakterií a nepříjemnému zápachu.

Praní kuchyňských utěrek

Jak prát kuchyňské utěrky, aby dlouho vydržely? Je to jednoduché. Bavlněné utěrky perte na 60°C a na běžný bavlněný program. Dříve se doporučovalo utěrky vyvářet a prát na 90°C. To je v dnešní době zbytečné. Praní na vysoké teploty plýtvá elektrickou energií a způsobuje nižší životnost materiálu. Bambusové utěrky perte pouze na 40°C. Při vyšší teplotě by mohlo dojít k poškození bambusových vláken a tím ke ztrátě vynikajících vlastností bambusu. Kuchyňské utěrky sušte v sušičce na nízkou až střední teplotu nebo volně na čerstvém vzduchu. Dobrou zprávou je, že kuchyňské utěrky nemusíte žehlit.

Aviváž a přípravek na odstranění skvrn

Při praní nepoužívejte aviváž, aby nedošlo ke ztrátě měkkosti a savosti látky. Je utěrka hodně špinavá? Před praním v pračce ji namočte a fleky potřete přípravkem na odstranění skvrn. Nám se osvědčilo žlučové mýdlo. V případě potřeby nechte utěrku namočenou celou noc. Poté ji vyperte standardním způsobem.

Kuchyňská vaflová utěrka - vzor červené proužky na bílém


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
4305 výdejních míst po celém Česku