Kvalitní povlečení - jak rozeznat kvalitní povlečení od nekvalitního?

Chystáte se pořídit si nové povlečení? Nemějte strach pořádně vybírat a investovat do pohodlí a kvality. Správná volba vám ušetří spoustu starostí a hlavně peněz. V peřinách strávíme třetinu svého života, proto není nejlepší na lůžkovinách šetřit.

Základem je kvalitní materiál

Nejlepší je volit přírodní materiály, zejména u saténů, jejichž levné polyesterové napodobeniny nemají dostatečné kvality pro potřeby ložního povlečení. Přírodní materiály (zejména bavlnu, bavlněný satén a damašek) je také možné prát při vysokých teplotách, které ničí roztoče, viry a bakterie.

Nicméně mnoho nakupujících se řídí gramáží, která však není úplně podstatná. Důležitější je hustota vlákna. V číslech se udává ideální hustota vláken od 200 na čtvereční palec, nicméně málokdy je tento údaj uveden. Kvalitní materiál je utkán z dlouhých tenkých vláken, díky čemuž je možné i při nízké gramáži vyrobit lehkou a hladkou látku. Dobrým příkladem je bavlněný satén. Látka by měla být neprůsvitná, nesmíte vidět naskrz. Na omak musí být jemná a příjemná. Je barvená reaktivními barvami, které se vpíjí hluboko do látky a nezapáchají.

Nepodceňte kontrolu švů

Dobře si prohlédněte švy. Čím více stehů na nich najdete, tím budou pevnější a povlečení tak vydrží i několik let častého praní. Látka musí být rovně střižená a nesmí se třepit. Na centimetru rubové strany byste měli najít až pět stehů k tomu, aby povlečení pevně drželo a neroztrhlo se. Sledujte nejen rubové švy, ale také lemy na okrajích látek.

Cena může být vodítkem

Nekvalitní povlečení bývá zkrátka až podezřele levné. Pokud na takovou cenu narazíte, zkontrolujte ještě jednou, zda složení materiálu a hustota tkaniny stojí za ten risk. Adekvátní cena u povlečení znamená mnohé: látka je vyrobena v souladu s etickými pravidly a bude vám sloužit dlouhá léta. Materiálu byla věnována veškerá péče, kterou tkanina potřebuje ke svému zušlechtění.

Nebojte se investovat do povlečení, jež vám bude celoročně příjemné a vydrží i léta praní na vysoké teploty. Lůžkoviny vydrží déle také tehdy, pokud zvolíte správně rozměry. Pokud potřebujete poradit, jak vybrat správnou velikost povlečení, přečtěte si náš článek na toto téma.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
9343 výdejních míst po celém Česku