Nejvhodnější ložní povlečení pro horké léto

I ten největší milovník horkého letního počasí zažívá nepříjemné chvíle, když se převaluje v posteli, přikrývka se mu lepí na tělo a polštář je propocený. Přinášíme několik rad, jak si v horkých letních měsících zpříjemnit spánek a jaké zvolit lůžkoviny, abyste se v noci cítili příjemně a ráno vstávali odpočatí.

Správná volba ložního povlečení je nejsnadnější způsob, jak navodit ve své ložnici pocit svěžesti. I když jsou kvalitní povlečení většinou vhodná pro celoroční používání, přece jen jsou materiály, které stojí za to střídat podle ročního období. V létě potřebujete něco lehkého a vzdušného, co nedrží teplo a dobře saje pot. Barevné či vzorované povlečení je praktičtější než čistě bílé, ale i tak je v létě vhodné převlékat častěji, zejména polštáře.

Pro spaní v horku jsou ideální materiály z přírodních vláken, například len a bavlna. Jsou prodyšné, což je pro udržení příjemné teploty důležité. Bavlna je tradiční přírodní materiál, který lze prát i na vysoké teploty. Pokud jde o krepovou úpravu, nemusí se žehlit. Bavlněné povlečení dobře saje pot, je příjemné na dotek a je vhodné pro celou rodinu.

Len má přirozené chladivé vlastnosti. Je ještě prodyšnější než bavlna, odvádí vlhkost a je přirozeně antimikrobiální. Je také přirozeným regulátorem teploty a izolantem, což znamená, že vás udržuje v létě chladnější a v zimě teplejší. Navíc je povlečení ze lnu ideální pro případ, že váš partner ve společné posteli jinak vnímá pocit tepla. Len se přizpůsobí vám oběma. Jeho nakrčený vzhled je velmi moderní a dodá ložnici na zajímavosti.

Naopak zcela hladký povrch má saténové povlečení, které je pro letní noci také velmi vhodné. Materiál je chladivý už na dotek, v žádných záhybech ani strukturách materiálu se nedrží teplo. Hladký a lesklý materiál vypadá luxusně, přitom jde také o bavlněná vlákna. Nedrží vlhkost a krásně přilne k pokožce. Satén je skvělou volbou pro ty, kteří mají rádi hladké a lesklé povlečení.

Významnou roli hraje také volba přikrývek. Vyhněte se umělým materiálům, které jsou hůře prodyšné a více se pod nimi budete potit. Pokud máte v ložnici klimatizaci, snesete i teplejší přikrývku. Pokud spíte u otevřeného okna, musíte volit podle svého pocitu. Lehká bavlněná přikrývka obvykle postačí, v případě extrémních teplot lze přikrývku nahradit bavlněným prostěradlem. Spát zcela bez přikrývky není zdravé, protože pot se nemá o co otřít a zasychá na těle.

Pokud se potřebujete v noci ochladit, vystrčte nohy zpod přikrývky na vzduch. Končetiny ztrácejí teplo nejrychleji. Před spaním nebo i v průběhu noci se osvěžte vlažnou sprchou, vychlaďte si ložnici ventilátorem nebo klimatizací.

 


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
9349 výdejních míst po celém Česku