Přehoz na sedačku, křeslo nebo postel - jakou látku vybrat?

Pořídili jste si nový kus sedacího nábytku a máte strach, že se vám rychle opotřebuje? Pořiďte si na něj přehoz z vhodného materiálu. Ten by měl nést tři základní vlastnosti. Jaké materiály si při výrobě přehozu na postel nebo křeslo zvolit a podle jakých kritérií?

Za prvé: materiál musí být odolný proti oděru a také pevný. Mnozí zákazníci používají přehoz právě proto, aby se nepoškodila pěkná sedačka nebo neušpinilo povlečení; odolná látka v případě potřeby ochrání povrch před oděrem. 
Za druhé: materiál musí být příjemný na dotek. S největší pravděpodobností si budete na přehoz sedat nebo na něm odpočívat, kontakt s ním by tedy měl být příjemný a pohodlný. 
Za třetí: přehoz musí barevně ladit se zbytkem interiéru, nebýt jako pěst na oko a vy sami byste z něj měli mít dobrý pocit. 

Při výběru vhodné látky pro výrobu přehozu volte některý z následujících materiálů.

1) Odolný přehoz z plyše (leskyma)

Plyš je velmi oblíbeným materiálem na ušití přehozu, a to díky své vysoké odolnosti a dlouhé životnosti, které jsou způsobeny strukturou tkaniny. Plyš v metráži je možné koupit jednoduše v metráži, avšak pokud máte záměr použít jej jako přehoz, je dobré okraje látky obšít, aby se kraje časem nezačaly třepit. Jelikož jde o materiál syntetický, je vhodné prát jej na nižší teploty (do 40°C). Celková odolnost materiálu tím ještě stoupne. Více o plyších se dočtete zde.

2) Hřejivý přehoz z mikrovlákna

K výrobě přehozů na postel, křesel nebo sedaček je vhodné také mikrovlákno. Mikrovlákno znáte většinou v podobě dek nebo povlečení. Jedná se o materiál příjemný na dotek, ale oproti plyši je méně odolný. Mikrovlákno je skvělé pro svou vysokou hřejivost, což oceníte hlavně v zimě. I tento materiál je syntetický, při praní tedy nepřekračujte teploty nad 40°C. Mikrovlákno se nežehlí a nevytváří žmolky.

3) Přehoz z fleece - konec žmolků

Fleece se velmi podobá mikrovláknu. Ačkoli není primárně určen k ušití přehozu, sekundárně není žádný problém materiál takto využít. Fleece se nežmolkuje a je příjemný na dotek. Zvláštností vlákna je úprava antipilling, díky které se žmolky netvoří a díky které je materiál příjemný na dotek. Stejně jako u plyše nebo mikrovlákna je vhodný i přehoz z fleece obšít na okrajích, aby se při praní netřepila látka.

4) Líbivý přehoz z dekorační látky

Dekorační látky jsou primárně, jak název napovídá, určeny k dekoračním účelům. Šijí se z nich polštáře, závěsy a ozdobné ubrusy. Není ale na škodu ušít z nich i přehoz. Dekorační látky mají trochu vyšší gramáž, než běžná bavlna (okolo 190g/m2) a jsou proto velmi pevné. Potahové a dekorační látky můžete použít k výrobě přehozu krátké části sedačky (třeba místo, kde sedává váš pes nebo kočka). Látky mají krátký vlas oproti plyši nebo mikrovláknu, ale stále jsou pevné a odolné.

Přehoz pro Vás ušijeme na míru

Potřebujete přehoz přesně na vaše lůžko a nemáte nikoho, kdo by vám jej ušil? Zvolte si látku, rozměry a jednoduše nás kontaktujte na e-mailu info@goldea.cz, kde se můžeme domluvit na ušití přehozu na míru, a to i se zapravenými okraji, které prodlouží životnost vašeho zboží.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
3291 výdejních míst po celém Česku