Publikováno dne 30.7.2020

Prostěradlo, nepropustné prostěradlo a chránič matrace: jaký je mezi nimi rozdíl?

Prostěradla valná většina lidí používá. Ale co nepropustné prostěradlo a chránič matrace? Kdy si jej vybrat a proč? Představíme vám tři varianty, se kterými se jistě při nákupech setkáte. Vyberte si ten nejlepší způsob zahalení postele podle toho, co potřebujete právě vy. 

Nikdo nechce permanentně prát povlečení a prostěradla. Zvlášť v případě, že se v noci potíte a po stažení ložního prádla si všimnete, že jste svým potem vytvořili na matraci skvrny. Pokud se ptáte, jak vybrat prostěradlo, aby chránilo matraci dostatečně, inspirujte se našimi návrhy. Ne vždy je nutný chránič matrace, ale existují i příjemné varianty.

Prostěradlo = nepostradatelný doplněk matrace

napínací froté prostěradlo

Prostěradlo patří mezi základní potřeby nutné k povlečení postele. Spolu s povlečením je nezbytným nástrojem k ochraně lůžkovin. Prostěradlo ochrání matraci před základním ušpiněním. Díky němu nemusíte z matrace vymotávat chloupky, vlasy a můžete jej používat tak, aby se matrace nezničila. Nechrání však matraci před tekutinami samotnými. To znamená, že pokud matraci pokrytou prostěradlem polijete čajem nebo vodou, bez problému se dostane dovnitř matrace a ta se může znehodnotit. Zejména osoby, které mají ve zvyku v posteli jíst, tak mohou zničit svou matraci polévkou nebo kávou. 

Bavlněná prostěradla se vyrábějí dvojího typu. Jednoduchá bavlněná plachta - kus látky, který pokryje celou matraci a zastrčí se pod matraci. Druhý typ má na okrajích všitou gumu, která se natahuje a drží prostěradla napnutá. Mezi oblíbené materiály patří žerzej a froté, ty se však prodávají jen v napínací formě.

Chránič matrace = ochrana matrace před ušpiněním a tekutinou

nepropustný chránič matrace

Chránič matrace zvyšuje ochranné vlastnosti běžného prostěradla. Existují dva druhy, jeden z nich chrání před ušpiněním a druhý zvyšuje voděodolnost povrchu matrace. Chrání pouze část, která se užívá, tedy horní plochu matrace, ale ze stran většinou tak vysoká možnost polití nebývá. 

Běžný chránič matrace chrání matraci před prostým ušpiněním. Chrániče matrací mohou být jednoduché, prošívané, nebo mohou být vyrobeny z paměťové pěny, která se přizpůsobí tvaru těla a zabezpečuje zdravější spánek. Je vhodný pro dvojitou ochranu matrace spolu s prostěradlem, avšak nechrání matraci před vniknutím tekutin.

Nepropustný chránič matrace tuto schopnost má. Onou tekutinou může být cokoli od moči, vody, nápojů, až po vodu, která se k ní může dostat otevřeným oknem během deště. Je ošetřen PU nebo PVC vrstvou, která chrání matraci dostatečně. Doporučujeme se rozhodnout pro PU zátěr, jelikož je mnohem prodyšnější, nešustí a poskytuje potřebnou ochranu.

Vlhkost matraci vážně nesvědčí, zvláště pokud pochází z tekutin, které obsahují cukry, soli, koření nebo jsou jinak aromatické. Pak se stává, že matrace páchne, lepí, začne se trhat, rozpadat a dokonce může i vábit hmyz. Takto poškozená matrace je již nepoužitelná. Proto ochrana před vlhkostí a politím má svou cenu.

Nepropustné prostěradlo = prostěradlo a chránič matrace v jednom

nepropustné napínací prostěradlo

Tento produkt funguje jako 2v1; chrání matraci proti ušpinění, ale díky vrstvě PU nebo PVC slouží také jako chránič matrace před prosáknutím tekutiny do matrace. Z toho důvodu jde o nejpraktičtější variantu, jakou můžete použít.

V případě, že nemáte v plánu běžné prostěradla v kombinaci s chráničem matrace používat, jsou nepropustná prostěradla skvělým řešením.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč