Rádce při nákupu běhounu na stůl: jaký rozměr zvolit?

Běhoun na stůl, neboli středový ubrus, se na stůl pokládá do jeho středu, a to po celé délce. Z toho důvodu mívají běhouny z estetických důvodů přesahy. Jaké rozměry by funkční běhoun měl mít, aby vám pomohl doladit stolování k dokonalosti?

běhoun na stůl

Co je to běhoun a na jaký stůl se hodí?

Běhouny se staly oblíbeným způsobem zdobení stolu a narazit tak můžete na velikonoční běhouny i vánoční běhouny. Jednak je možné jím barevně a vkusně doladit klasickou slavnostní tabuli a zároveň je možné jej vnímat jako minimalistický způsob prostření stolu, kterým nemůžeme nic zkazit. Nutno dodat, že běhouny používáme výhradně na stoly hranaté. Pro běhoun existuje několik různých pojmenování, setkat se můžete například s názvem runner, napron nebo středový ubrus

Délku a šířku běhounu volte dle rozměru stolu

Běhouny by ve středu stolu neměly zabírat více, než jednu třetinu šířky stolu. Neměl by příliš zasahovat do míst, kde se jí; běhoun na stůl má skutečně jen dekorační funkci a zdobí místo, které během jídla nebývá aktivně využíváno. Proto je vhodné, aby běhoun nebyl příliš široký. Na šířku stolu 90 cm se doporučuje šíře běhounu cca 30 cm. Délka běhounu by měla odpovídat alespoň délce stolu, avšak ideální je přesah z každé strany alespoň 15 cm

Správný rozměr běhounu na stůl má i své výjimky

Při slavnostních příležitostech je vhodný i delší běhoun (s přesahem až 30 cm na každé straně), avšak délka záleží na vašem vkusu a estetickém dojmu, protože každému stolu sluší něco jiného. Nejsou zde žádná pevná pravidla, ani společenská, ani designová, jaké by měl mít běhoun rozměry. Nicméně pokud se držíte výše uvedeného, pak ideální rozměry běhounu pro stůl 150 × 90 cm jsou 180 × 35 cmV naší nabídce najdete běhouny na stůl v těchto rozměrech:

Nezapomínejte ani na prostírání

Libovolné je také položení běhounu. Je možné pod něj položit čistý bavlněný ubrus, bílý, nebo jinak zajímavě tvořící barevnou kombinaci s běhounem, obojí pak může ladit jak s interiérem, tak s dalšími předměty na stole. Zajímavou variantou ladění běhounu je barevná shoda či podobnost s prostíráním, které rozděluje místa k sezení a vkusně doplňuje volné plochy na desce stolu. Díky prostírání ochráníte ubrus či stůl před poškozením. Zvlášť vhodné je prostírání v případě, že jste pod běhoun ubrus nepoložili a máte strach z poničení povrchu desky stolu.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
3731 výdejních míst po celém Česku