Publikováno dne 6.4.2020

Velikonoční výzdoba bytu - u dekorací nezapomínejte ani na bytový textil

Máte pocit, že dekorace s plastovými nebo papírovými kuřaty a králíky jsou už trošku klišé? I sezónní výzdoba se dá využít funkčně. Pořiďte si do domácnosti bytový textil v jarních barvách. Jarní závěsy nebo velikonoční povlaky na polštáře si můžete snadno vyrobit nebo koupit hotové. Na výběr máte z mnoha variant.

Tradiční velikonoční dekorace - kraslice, zajíčci a beránek

Jarní a obecně velikonoční dekorace jsou obvykle spjaté s atributem jara a zrození. Zcela běžně tedy spojujeme jarní svátky s dekoracemi zobrazující líhnoucí se kuřátka, zajíčka březňáčka a v neposlední řadě beránka, který je silně spjatý s křesťanskou tradicí.

Díky atributům nového začátku se pravděpodobně mezi velikonoční tradice dostalo i malování velikonočních kraslic. Mnoho těchto dekorací se mezi sebou prolíná, například na kraslice někdo maluje obrázek králíků či beránka, časté jsou ale také motivy kvetoucích rostlin a stromů. Uplatňuje se ale i opačný princip: ornamenty, které se tradičně spojují s kraslicemi, se tisknou na velikonoční látky nebo papírová přání.

Z tradic jiných svátků roku se do období Velikonoc přenesl věnec jako ozdoba dveří. Vedle živých i neživých zelených dekorací (větvičky, mech, mašle) nebo holého proutí doplněného o lýko nebo tkaninu v jarních barvách lze na věnec různými způsoby aplikovat i zmíněné atributy jara. Kraslice jako dekorace na dveřích mohou být velmi křehké, ale v prodejnách s dekoračními prvky je možné sehnat menší sádrové či jiné odlitky ve tvaru vejce v jarních pastelových barvách. Čerstvé jarní květiny jsou ve věncích trochu komplikované, protože nevydrží dlouho bez vody, není ale nutné sahat hned po plastu. Vyzkoušejte vyrobit květiny z papíru nebo látky.

Udělejte změnu, vyzdobte si na Velikonoce interiér novým ubrusem, běhounem či povlakem na polštář

Pokud nemáte chuť nakupovat do bytu zářivé dekorace, můžete přivítat jaro jednoduchým doplňkem v podobě tematické velikonoční kolekce bytového textilu.

Začít můžete krásnými velikonočními ubrusy. Nemusíte nutně zahalovat celý stůl do látky; někdy stačí k vytvoření atmosféry vkusný běhoun nebo nápadité prostírání. Pokračovat můžete sedáky a podsedáky na židle či dalším sezením v obývacím pokoji, jako jsou sedací bobky, které mají využití i v dětských pokojích. Použijete-li barevnou veselou látku, stane se ze sedacího polštáře doplněk, který potěší každé dítě.

Velikonoční tématiku můžete pojmout různě. Někteří lidé se raději obklopují celoročně použitelnými motivy, jako jsou barevné květinové vzory, pokud ale chcete svátky přivítat hravěji a slavnostněji, sáhněte po motivu velikonočních zajíčků nebo malých kuřátek.

Nejste zastánci typických velikonočních motivů? Vybírejte z jarních motivů a barev

Pro milovníky jednoduchých a méně hravých dekorací máme také vhodnou variantu. Její výhodou je mnohem větší univerzálnost: závěsy nebo polštáře v barvách jara nemusíte schovávat ani když svátky skončí. 

Začněme tedy jednobarevnými látkami. Na jaře jsou velmi vyhledávanými odstíny takové, které připodobňují právě probíhající období v přírodě (zelená, žlutá nebo hřejivější oranžová), ale pokud se nemůžete rozhodnout mezi studenými a teplými odstíny, neuděláte škodu s barvami, které je směšují. Světlý i tmavý prostor krásně zútulní fialová barva, kterou můžete sehnat v tmavších, nebo světlejších lila odstínech.

Pokud chcete pracovat s látkami hravě a nemáte rádi potisky se zvířaty nebo jinými typicky velikonočními motivy, můžete si pohrát se vzory. Jednobarevné dekorace doporučujeme kombinovat s puntíkovanými, například ke žlutému jednobarevnému prostěradlu zvolte žluté povlečení s bílými puntíky nebo můžete zelený ubrus doplnit o puntíkované prostírání ve stejné barvě.

Jarní atmosféru můžete navodit také jinými květinovými motivy. Útulno v domácnosti navodí látka pastelové barvy s motivy drobných růžiček nebo lučního kvítí. Pro milovníky provensálského stylu máme hned několik variant výrobků s jednoduchým potiskem levandule a romantických levandulových trsů se srdíčky vhodných hlavně na bavlněná prostírání nebo drobné detaily v interiéru. Neobvykle, přesto stále vkusně působí bílé látky s jemnými béžovými nebo krémovými ornamenty, které lze kombinovat například s lněnými tkaninami nebo režnou bavlnou.  

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč