Jak často prát dětské povlečení?

Hygiena je základním aspektem zdraví vašeho miminka. Je třeba najít hranici mezi snahou o úzkostnou čistotu a normálním zdravým přístupem, který se časem stane v domácnosti rutinou. Jednou z nejčastějších otázek rodičů je, jak často měnit ložní povlečení pro děti?

Někteří rodiče perou ložní prádlo svých dětí pouze dvakrát za měsíc, zatímco jiní musejí z různých důvodů prát každý druhý den. Vždycky záleží na tom, jak staré máte dítě, jak se v postýlce chová a jakou představu o čistotě vy sami upřednostňujete.

Obecně platí, že povlečení pro miminko, které je nejnáchylnější ke znečištění, by se mělo prát každé tři dny. Zbytky mléka, sliny, pot, to vše přitahuje bakterie. Navíc malé děti často vkládají rohy povlečení nebo polštářku do úst, takže je třeba postýlku pravidelně kontrolovat a převlékat. I když matraci ochráníte speciálním chráničem proti protečení tekutin, je třeba postýlku jednou týdně vyvětrat, očistit všechny povrchy a otřít i matraci, aby na ní neulpěl prach a kožní šupinky.

Pro nejmenší děti není přikrývka vhodná, lepší je lehká peřinka, kterou lze prát celou. U větších potomků většinou stačí vyměnit ložní prádlo pro děti jen jednou týdně nebo dle potřeby, pokud cyklus naruší nějaká „nehoda“ nebo rozlitý nápoj. Znečištěné povlečení je třeba vždy vyměnit za suché, protože děti mají přímý kontakt s lůžkovinami a předejdete tak opruzeninám. Totéž platí pro prostěradla.

Čím je dítě starší, tím méně často je třeba povlečení měnit. Přesto by to mělo být častěji, než měníte lůžkoviny ve své ložnici pro dospěláky. Pokud děti uléhají do postýlky výhradně po koupání, zůstane povlečení déle čisté. Pokud se budou v horkém letním počasí potit, bude třeba převlékat povlečení častěji. Nebo alespoň polštář, který to většinou odnese nejvíce ze všech. Když někdo v rodině onemocní, nezapomeňte měnit povlečení častěji a prát ho na vyšší teplotu 60°C, abyste zabili bakterie.

Až se rytmus v domácnosti ustálí, je dobré zvolit si „prací den“. Pomůže vám dodržovat frekvenci výměny povlečení a ušetří vám čas při organizaci domácnosti. Když se budete řídit svým rozumem a respektovat potřeby dětí i dospělých, určitě najdete zlatou střední cestu i při výměně ložního povlečení.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
9349 výdejních míst po celém Česku