Publikováno dne 5.10.2021

Jak na zdravý spánek?

Určitě jste už slyšeli, že zdravý spánek rovná se zdravý život. Naše tělo posilující spánek potřebuje, právě během něj totiž regeneruje a čerpá síly, o které během dne přišlo. V závislosti na věku prospíme až polovinu života, což není zrovna málo. Mnohé z nás ale trápí nespavost a poruchy spánku, takže se následující tipy pro zdravý spánek určitě budou hodit.

Co je spánek?

Spánek je opak bdění. Jde o útlumově-relaxační fázi organismu, během které dochází ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a sníženou citlivostí na vnější podněty. Dochází během něj také k uvolnění svalstva, snižuje se krevní tlak i tělesná teplota, zpomaluje se dýchání.

Potřeba spánku je individuální, záleží hlavně na kvalitě spánku. Jen zdravý spánek totiž zlepšuje paměť, prodlužuje život, pozitivně působí na stres a deprese, podporuje kreativitu. Obecně můžeme říct, že dospělý člověk by měl prospat zhruba 6-8 hodin denně.

Víte, že spánek má několik fází? Náš organismus se může nacházet ve fázi bdění, NREM a REM spánku.

  • REM fázi charakterizuje rychlý pohyb očí a zaujímá asi 20-25% doby spánku. Úseky REM fáze se opakují asi 4-5x za noc, celková doba trvání je zhruba 90-120 minut. Právě v této fázi se odehrává většina „živých“ snů.
  • Během NREM fáze se neobjevují žádné pohyby očí, snění je jen výjimečné. NREM fázi dělíme na 4 podfáze, kdy je podfáze 1 a 2 stadiem lehkého spánku, fáze 3 a 4 jsou stadii hlubokého spánku.

Jak se vyspat dorůžova?

Když ulehneme, odvrátíme se od okolního světa, uklidníme se a za pár minut většinou usneme. Jak na zdravý spánek, během kterého dojde k regeneraci rozumových funkcí jako základního významu spánku?

Tip číslo jedna: Vytvořte si prostředí vhodné pro spánek

Ložnice by měla být místem, kam se těšíme. Měla by také patřit jen spánku, televize, rádio ani další rušivé elementy tam nepatří. Jaké vybavení ložnice je naopak žádoucí? Záclony a závěsy, díky kterým zamezíte nadměrnému světlu, dobře vybraná postel s tou nejlepší matrací, chráničem matrace, kvalitním polštářem a peřinou, na dotek příjemné prostěradlo a ložní povlečení. Důležité je ložnici taky dostatečně větrat.

Tip číslo dva: Zaveďte spánkový režim

Co to znamená? Snažte se chodit spát zhruba ve stejnou dobu, vstávejte přibližně ve stejný čas. Nepravidelný spánkový režim s vámi dokáže zamávat, dokonce může kvalitu nočního spánku negativně ovlivnit.

Tip číslo tři: S pitím před spaním to nepřehánějte

Není nic horšího, než když vás nutkání na malou probudí chvíli poté, co jste konečně usnuli. Pitný režim sice je důležitou součástí zdravého životního stylu, je ale třeba pít průběžně po celý den, ne to dohánět večer.

Tip číslo čtyři: Pořiďte si pohodlný spací úbor

Co si budeme povídat, i během spánku se musíme cítit dobře. To dost dobře nepůjde, když nás spodní prádlo na spaní, pyžamo nebo noční košile bude škrtit, nebo se pod nimi budeme potit a podobně.

Tip číslo pět: Před spaním se vyhněte i jídlu

Mnozí z nás mají zafixované, že poslední jídlo si mohou dopřát kolem 17.-18.hodiny. To je dnes ale vyvrácený mýtus, poslední jídlo bychom měli jíst 2-3 hodiny před tím, než ulehneme ke spánku. Když budeme jíst těsně před spaním, zrychlí se tepová frekvence, aby došlo k metabolizování jídla.

Tip číslo šest: Každý den si zasportujte

Pohyb je další důležitou součástí zdravého životního stylu, tak se snažte každý den jít na procházku, zaplavat si, proběhnout se. Ale jen během dopoledne nebo odpoledne, ať nerozproudíte krev v organismu, což by usínání zrovna nepomohlo.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč