Jak prát bílé prádlo, aby bylo opravdu bílé?

Jak při praní docílíte toho, aby bílá bílou byla? Stačí, když dodržíte pár jednoduchých kroků. Na odolné skvrny pozvete pomocníky, které máte v kuchyni.

Jak prát bílé prádlo?

Bílé prádlo můžete prát až na 60°C. Některé druhy povlečení snesou dokonce 95°C. Patří mezi ně bílé bavlněné povlečení a bílé damaškové povlečení. Pro jistotu ale zkontrolujte štítek na povlečení. Každý materiál vyžaduje jiný přístup.

 

Prací prášek nebo gel?

Při praní nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku. Jestli si vyberete gel nebo prací prášek je na vás. Pokud máte velmi špinavé prádlo, raději sáhněte po pracím prášku. Lépe odstraňuje skvrny. Prací gel se zase snadněji rozpustí ve vodě. V každém případě použijte prací prostředek na bílé prádlo. Do bubnu pračky můžete přidat také speciální ubrousek, který bílé prádlo během praní ochrání před zašednutím. Zakoupíte ho v běžné drogerii. A jak je to s aviváží? Použijte ji, pokud je speciálně určená na bílé prádlo. Jinak bude mít látka tendenci žloutnout.

 

Jak prát obarvené bílé prádlo?

„Ale ne, tohle je jak v hloupém filmu!” vykřiknete ve chvíli, kdy z pračky vyndáte bílé prádlo obarvené na růžovo. Do bubnu se vám totiž zatoulaly jedny červené kalhotky a během praní nadělaly spoustu škody. Co teď? Na obarvené prádlo použijte intenzivní odbarvovač. Ten odstraní všechny skvrny. S odbarvením vám pomůže také jedlá soda nebo kypřící prášek. Jednu lžičku přidejte do bubnu a vyperte prádlo běžným způsobem.

 

Jak prát zažloutlé bílé prádlo?

Na zažloutlé bílé prádlo použijte pomocníky, které máte běžně v kuchyni.

Sůl

Nejtradičnějším a nejšetrnějším způsobem bělení prádla je pomocí soli. Na 3 litry vody použijte 1 až 2 lžičky soli. Prádlo namočte do roztoku minimálně na 5 hodin, ideálně na celou noc. Poté ho vyperte běžným způsobem.

Ocet

Při bělení octem máte dvě možnosti. Buď do vody přidejte trochu octa a prádlo do roztoku namočte alespoň na 30 minut. Následně ho vyperte běžným způsobem. Nebo přidejte půl sklenice octa místo aviváže. Nebojte, vůně octa z prádla při sušení vyprchá.

Prášek do pečiva

Na 1 litr vody použijte 1 prášek do pečiva. Prádlo namočte do roztoku a nechte působit alespoň hodinu. Poté ho vyperte běžným způsobem.

Žluté skvrny z prádla odstraníte také pomocí bělidla, žlučového mýdla nebo odbarvovače.

 

Jak vybělit bílé prádlo?

Zašedlému bílému prádlu opět vrátíte zářivou bělost pomocí surovin, které máte v kuchyni. Vyzkoušejte například citron, ocet, prášek do pečiva nebo jedlou sodu. Postup je stejný jako při praní zažloutlého a obarveného prádla. A jak je to s citronem? Nakrájejte ho na plátky, přidejte do vody a prádlo nechte odmočit. Poté ho vyperte běžným způsobem.

 

Volba pracího programu

Nastavení konkrétního pracího programu záleží na typu vaší pračky. Moderní pračky mají program určený na praní povlečení, praní prostěradel nebo přikrývek. Pokud takový program vaše pračka nenabízí, zvolte klasický program určený pro bavlnu. Nastavte potřebnou teplotu v rozmezí 60 až 90°C a rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu.

 

Sušení a žehlení bílého prádla

Bílé prádlo můžete sušit na sluníčku, které látku krásně vybělí. Využít můžete také sušičku. Záleží ale na typu látky. Před praním i sušením si vždy přečtěte informace na štítku. To stejné platí u žehlení povlečení. Bavlnu a damašek žehlit můžete. Krep, mikroplyš nebo satén si vystačí bez žehlení.

Veškerý bílý bytový textil najdete na našem e-shopu. Vybavte si domácnost bílým povlečením, bílým prostěradlem, bílými závěsy, bílými ručníky nebo třeba bílými ubrusy.


Zakázkové šití z nabídky látek
Jedinečná nabídka více jak 10 000 produktů
České produkty kvalitní bytový textil
30 dní na vrácení od nákupu zboží
4938 výdejních míst po celém Česku