Publikováno dne 2.3.2020

Závěsy a záclony - jsou stále v módě?

Při zařizování bytu si možná kladete otázky: je ještě nutné mít doma závěsy? K čemu jsou vlastně závěsy a záclony využitelné v současnosti, kdy spousta lidí využívá jiné, alternativní metody zastínění bytu? Jaké důvody mají ti, kteří se přece jenom rozhodnou přivrtat garnýž a pověsit závěsy? Jaký výběr nabízí obchody s metráží?

Dekorační závěsy a záclony patří mezi nejdůležitější bytové doplňky

Záclony a závěsy se snad po celou dobu své existence využívají nejen jako zatemňovací prvek ochraňující soukromí obyvatel domu či bytu, ale také jako barevný doplněk bytu, často ladící s ostatním bytovým textilem domácnosti. Starobylé roubené domky by nebyly samy sebou bez barevných vyšívaných závěsů. Dekorační závěsy a záclony jsou prvkem, bez kterého si ještě dnes, v době rozšíření zatemňovacích žaluzií, stále spousta lidí nedovede představit vybavený interiér a okna jim bez textilu připadají holá.

V podstatě pak nezáleží na tom, zda závěsy využijete prakticky, protože i stažené v okrajích oken plní svou funkci a dolaďují barevně interiér. Dekorační závěsy mohou v interiéru fungovat jako nositel barevného prvku v jinak jednobarevném a vágním prostoru; jako šperk, který dokrášluje prostor vkusně decentními barvami nebo nápaditými a veselými vzory. Použité barvy a materiály mohou úplně od základu změnit původní vyznění stylu pokoje, ve kterém je umístíme. Pokud vás nezaujme nabídka závěsů v obchodech a máte garnýž opatřenou žabkami, ke kterým se obvykle závěsy připínají, stačí podívat se na nějaké hezké látky v metráži a je-li to nutné, olemovat je. Jednodušší je ale koupit kusové dekorační závěsy.

U závěsů se často řeší problém vyblednutí barev od sluníčka, na druhou stranu prát bílé závěsy a záclony je potřeba specifickým způsobem, aby zůstaly dlouho krásné.

Záclony a závěsy vám zajistí tolik důležité soukromí

Nad závěsy a záclonami jako důležitým prvkem v interiéru budete uvažovat patrně zejména tehdy, pokud žijete v bytě, který je lidem na očích. Ať už jsou to sousedé z vedlejšího domu nebo kolemjdoucí, pohledy vnějšího okolí jsou zkrátka pro domácí pohodu nežádoucí. Přes den, kdy v interiéru nesvítíme, nás dostatečně ochrání záclony. K dostání jsou kusové záclony v daných délkách a celistvých designových modelech. Pokud máte více oken odlišných šířek a chcete ve všech použít jeden typ záclony, mohou vaši situaci usnadnit metrážové záclony.

Závěsy zabezpečující soukromí ve chvíli, kdy po setmění rozsvítíme světlo a náš byt se tak stává pro široké okolí otevřeným jevištěm, lze sehnat v různých délkách i šířkách a hlavně barvách, což vám dává volnou ruku při výběru motivů. Mnozí zákazníci upřednostňují při nákupu záclony a závěsy na míru, aby měli jistotu, že jejich potřebám perfektně poslouží a nikde nezůstane ani škvírka.

Zatemňovací závěsy pro klidný a nerušený spánek v dokonale zatemněné místnosti

Opačný mechanismus mají závěsy zatemňovací. Jejich účelem je nepropustit světlo mezi dvěma závěsem oddělenými prostory. Takto můžeme zatemnit ložnici před venkovním světlem, jak denním, tak umělým pouličním. Avšak zatemňovací závěsy se často využívají k oddělení větších prostor, například v pracovnách, které zároveň slouží jako ložnice. Za zatemňovacím závěsem můžete nerušeně spát, zatímco váš partner nebo spolubydlící pracuje nebo si čte.

Zatemňovací závěsy šijeme ze speciální třívrstvé látky Blackout. Právě prostřední ze tří vrstev má za úkol nepropustit světlo z jedné strany na druhou. Zatemňovací závěsy mají také schopnost udržet teplo, takže je možné tyto závěsy použít částečně jako lehkou tepelnou izolaci mezi prostory.

Závěsy mohou sloužit také k oddělení místností

Dlouhými elegantními závěsy můžeme oddělit místnosti. I v tomto případě využíváme závěsy jako praktický doplněk bytu. Hlavně v chodbách, které bývají mnohdy tmavé a holé, můžeme prostor prosvětlit hezkou jednobarevnou látkou světlého odstínu teplé barvy. V případě potřeby soukromí mezi místnostmi neoddělenými dveřmi závěsy spustíme z dveřního rámu a místnosti oddělíme.

Jak už padlo výše, místnosti lze oddělit i zatemňovacími závěsy. Takto můžeme v chladnějších obdobích odklonit průvan v předsíni od zbytku bytu díky jejich schopnosti držet teplo i chlad a odrážet je zpátky.

  • Jsme česká značka
  • Šijeme rozměry na míru
  • 3000+ recenzí obchodu
  • Unikátní produkty
  • 30 dní na vrácení zboží
  • Doprava zdarma od 2000 Kč